נשמח לעמוד לרשותכם בכל שעה ובכל מקום לייעוץ מיידי

נשמח לעמוד לרשותכם
בכל מקום ובכל שעה

ייפוי כח מתמשך בעידן הקורונה –

צוואה לאדם חי

בכל רגע נתון אדם יכול להידבק בנגיף הקורונה ולמצוא את עצמו תוך
מספר ימים מורדם ומונשם, ללא יכולת לקבל החלטות על ענייניו
האישיים, נכסיו ובריאותו. הליך חדש ומהפכני בישראל מאפשר לכל
אדם להחליט ולקבוע באמצעות מסמך משפטי, מי ידאג ומי יטפל בכל
ענייניו האישיים בעתיד. זוהי ההזדמנות של כל אדם לקבוע את עתידו
בעצמו, בעודו כשיר ובריא, ובאמצעות שימוש בהליך יפוי כח מתמשך

לירום סנדה

LS LOGO

מוגש מטעם DUN'S 100

יפוי כח מתמשך בעידן הקורונה – צוואה לאדם חי

בכל רגע נתון אדם יכול להידבק בנגיף הקורונה ולמצוא את עצמו תוך מספר ימים מורדם ומונשם, ללא יכולת לקבל החלטות על ענייניו האישיים, נכסיו ובריאותו.
הליך חדש ומהפכני בישראל מאפשר לכל אדם להחליט ולקבוע באמצעות מסמך משפטי, מי ידאג ומי יטפל בכל ענייניו האישיים בעתיד.
זוהי ההזדמנות של כל אדם לקבוע את עתידו בעצמו, בעודו כשיר ובריא, ובאמצעות שימוש בהליך יפוי כח מתמשך

מוגש מטעם DUN'S 100

  • איך זה עובד?

במרץ 2016 תוקן חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. עד למועד התיקון הייתה זו המדינה שקבעה אפוטרופוס האחראי לענייניו של אדם אשר נבצר ממנו לקבל החלטות בעצמו ולשלוט בגורלו. פעמים רבות האפוטרופוס קיבל החלטות שונות מבלי לשמוע את דעתו של האדם או להתחשב ברצונו. הרעיון המרכזי בשינוי הוא, לשמור על כבודו של אדם ולממש את רצונו גם בשעה שלא יוכל עוד להביע אותו בעצמו.

אם במסגרת צוואה, יכול אדם לשלוט במה שייעשה ברכושו לאחר פטירתו, הרי שיפוי הכח המתמשך הוא כמו "צוואה בחיים", למצב בו נשללה הכשרות המשפטית מאדם שעודו בחיים. כך, במקרה הצורך, לא יהא צורך לפנות לביהמ"ש בבקשה למנות אפוטרופוס לדין.

האפשרות למתן ייפוי כוח מתמשך ומתן הנחיות של אדם, מה ייעשה ברכושו וכיצד ענייניו האישיים יטופלו, כולל הנחיות לטיפול רפואי במידה ויגיע למצב בו לא יהיה מסוגל לקבל החלטות אלה בעצמו. בימים טרופים אלה בהם נגיף הקורונה מאיים לפגוע בכל אזרח ולהביא לשיתוק גופו ומוחו עד למצב בו האדם מורדם ומונשם ישנה חשיבות עצומה להכנת תוכנית מגירה ודאגה ליפוי כח מתמשך כולל האדם שתפקידו יהיה להוציא את זה לפועל.

  • בחירת מיופה הכוח, מיהו האדם המתאים?

היתרון המרכזי של ייפוי הכוח המתמשך הוא שהאדם "הממנה" בוחר מרצונו, עוד בשלב בו הוא מבין ומסוגל לקבל החלטות ולבצען, מי יטפל בענייניו וכיצד יראו חייו, אם וכאשר מצבו יתדרדר, כתוצאה למשל- מהקורונה, מתאונה, ממחלות זקנה (כגון דמנציה), ממוגבלות נפשית, העלולות לפגוע בכושר השיפוט שלו ועוד.

אדם יכול לתת ייפוי כוח מתמשך לכלל ענייניו האישיים (כולל הרפואיים) והרכושיים או רק לחלקם. מיופה הכוח צריך לחתום בפני עו"ד שהוא מתחייב למלא את ההנחיות במלואן והוא מסכים לתוכן של הייפוי כוח.

הבחירה במיופה הכוח המתאים היא בחירה שמחייבת מחשבה רבה וזהירות. המיופה הנבחר הוא האדם שעליך לסמוך עליו ולדעת שהוא אדם אחראי ושקול. מיופה הכוח האידאלי יהיה בדרך כלל אדם מהמשפחה הגרעינית של הממנה אך לא בהכרח הבחירה בקרוב משפחה או חבר טוב היא הבחירה הנכונה שכן יהיה עליהם לפעמים לקבל החלטות קשות מאד שהרגש עלול להשפיע עליהן.

  • האם אפשר למנות מספר מיופיי כוח?

באופן כללי ניתן למנות עד שלושה מיופי כוח. קיימת אפשרות מינוי מיופה כוח חלופי במקרה שמיופה הכוח הראשון לא ירצה או לא יוכל לפעול בשמך. כמו כן, ניתן למנות מספר מיופיי כוח, למשל, מספר ילדים. זוהי זכותו של כל אדם לקבוע את מי ימנה לנושאים שונים והוא יכול להגדיר כי כל אחד מהם יקבל את האחריות בתחומים שונים לחלוטין: האחד למצבו הרפואי והשני ידאג לרכושו. לרכושו. חשוב לדעת כי לעיתים מיופי הכוח יידרשו לשתף ביניהם פעולה ויש לקחת גם זאת בחשבון ואת מערכת היחסים בין מיופי הכוח.

כאשר אדם הוא בעל מניות בתאגידים או בעל נכסי נדלן רבים ייתכן ויהיה צורך ביותר ממיופה כוח אחד על מנת להוציא לפועל את רצונותיו של אותו אדם. לדוגמה נמנה מיופה כוח בעל ידע בתחום המקרקעין ומיסוי ובנוסף נמנה מיופה כוח בתחום התאגידים והקניין.

  • מהם סוגי ייפויי הכוח:

ייפוי כוח מתמשך בעניינים אישיים – מתייחס לצרכיך היום-יומיים, למקום מגוריך, לבריאותך, לענייניך הרפואיים, לענייניך הגופניים, הנפשיים או החברתיים. עם זאת, ניתן גם לערוך "ייפוי כוח מתמשך רפואי" שמתייחס לעניינך הבריאותיים בלבד.

ייפוי כוח מתמשך בענייני רכוש – מתייחס לטיפול בנכסך, כספך והתחייבויותיך. אתה יכול לקבוע כי מיופה הכוח הוא האדם המוסמך לקבל בשמך החלטות עתידיות.

  • האם מיופה הכוח מקבל שכר?

ניתן לקבוע בייפוי הכוח כי מיופה הכוח יהיה זכאי לקבל שכר. במקרה כזה יהיה עליך לקבוע גם את היקף השכר. מיופה הכוח זכאי להחזר הוצאות במסגרת מילוי תפקידו.

  • איך זה עובד בפועל – עריכת יפוי הכח?

ייפוי כוח מתמשך ניתן לערוך באמצעות עורך דין הרשום בלשכת עורכי הדין, אשר הוסמך לכך על ידי האפוטרופוס הכללי. עורך הדין יערוך את הבקשה באמצעות טופס ייעודי, ואסור שיהיה לו עניין אישי בייפוי הכוח המתמשך. במילים אחרות, שוכר בדירה בבעלותך או בעל מניות בחברה על שמך אינם רשאים לערוך ייפוי כוח מתמשך.

לסיכום

להליך יתרונות רבים, השליטה נשארת בידיכם, אתם תקבעו מי יקבל החלטות עבורכם, ייחסך זמן יקר וכסף בניהול הליכים משפטיים, תוכלו לבצע שינויים בכל נקודת זמן והפיקוח אינו מחייב בירוקרטיה.
זוהי ההזדמנות שלכם לשלוט בגורלכם וזה הזמן לפעול ולנצל את יתרונות המהלך המשפטי שחולל שינוי אדיר בכך שהוא מבטיח כי אורח חייכם ישמר בדיוק על פי רצונכם.

מקור הכתבה:
כלכליסט

duns100

   שנה נוספת, פירמת עורכי הדין
לירום סנדה – מהמובילות לפי
דירוג Dun's100 היוקרתי. 

תל אביב • חיפה • באר-שבע • ניו יורק

לייעוץ ללא התחייבות
או לתיאום פגישה

לייעוץ ללא התחייבות
או לתיאום פגישה

duns100

   שנה נוספת, פירמת עורכי הדין

          לירום סנדה – מהמובילות לפי דירוג Dun's100 היוקרתי. 

תל אביב • חיפה • באר-שבע • ניו יורק

זכויות יוצרים 2020 © לירום סנדה – חברת עורכי דין. כל הזכויות שמורות.